| Site-ul consultantilor SAP din Romania http://www.sap-consulting.ro/phpbb/ |
|
| Start ABAP http://www.sap-consulting.ro/phpbb/viewtopic.php?f=1&t=84 |
Pagina 1 din 2 |
| Autor: | lvulpe [ Mar, 06-Apr-2004 10:18 ] |
| Subiectul mesajului: | Start ABAP |
Am inteles din mesajele anterioare ca invatatul ABAP-ului nu e un lucru la de care sa te apuci singur dar mi-am zis hai sa incerc sa vad ... Primele variante care imi vin in cap sunt : 1. ABAP Objects The Official Reference, cele 2 volume de carti plus cele 2 cd-uri. 2. Cursul BC400(care are din pacate si cateva parti si in germana). Daca cineva are un sfat avizat abia astept sa il aud. Lucian. |
|
| Autor: | florin [ Mar, 06-Apr-2004 10:40 ] |
| Subiectul mesajului: | :) |
ti-as sugera cursul pe care il fac in ase |
|
| Autor: | bogdancioc [ Mar, 06-Apr-2004 10:47 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Lucian, Cursul BC400 este o dupa parerea mea un lucru introductiv. Sa spunem ca, daca ai rabdare, de aici ar trebui sa incepi, fara sa speri sa ajungi foarte departe totusi. Pe de alta parte, cartea ABAP Objects - The Official Refference este o carte foarte riguroasa si foarte completa, cu toate astea doar un compediu de facilitati ale limbajului (repet, foarte complet). Opinia mea este ca in chestiuni legate strict de ABAP sa te bazezi pe ea cu incredere. In privinta lucrurilor pe care trebuie sa le faci in realitate programand R/3 insa, cateodata poate sa nu ajute foarte mult. Ma refer aici la Batch Input, Dialog Programming, macar Form Painter sau Screen Painter. Poti insa deprinde aceste lucruri si folosindu-te de help - care ar trebui sa fie sursa ta numarul unu. Il poti accesa si online la http://help.sap.com Iar daca vrei sa exersezi acasa, cele doua CD-uri (SAP MiniWAS 6.10 daca nu ma insel) sunt foarte potrivite. Cu conditia sa nu speri sa afli ceva de aici despre vreun modul functional al SAP (Sales & Distribution, Material Management, samd) - intelegand prin asta tabele de baza de date, tranzactii standard, etc. |
|
| Autor: | bogdancioc [ Mar, 06-Apr-2004 12:00 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Apropo de cursul pe care il tine Florin in ASE. Ai putea, Florin, sa detaliezi un pic aceasta precizare? Multumesc |
|
| Autor: | Cristin [ Mar, 06-Apr-2004 12:49 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Se Fac cursuri ABAP la ASE ? Cooooool. Mai fratilor intii si intii ABAP are ca si orice alt limbaj un set limitat de intructiuni care ce sa vezi se numesc tot IF, CASE, TRY, CATCH, SELECT Doar ca au unele mici particularitati. In rest cine programeaza deja de ceva timp nu are prea mari probleme cu ABAP-ul, ca si cu Basic. daca dupa un timp treci pe clase atunci iti trebuiesc niste cunostinte de OO ma rog nu oua ci "Object Oriented". Adica cu cunostinte de Java sau C++ sau alte limbaje OO faci fata cu succes. Problema la orice limbaj sint Tools-urile cu care lucrezi. Pina te obisnuiesti dureaza nitel. Ia schimbati JBuilderul 9.0 cu Eclipse si orice programator JAVA are la inceput ceva probleme. Concluzie ABAP se invata in 2-3 Saptamini daca sti deja sa programezi dac nu iti trebuie ceva mai mult. SAP avea un curs care se numea BC402 "Programming Tehniques" care te invata de spre "durata de viata a unei variabile" In general nu te arunca prea mult in carti ca ai tot timpul online help, daca ai un sistem SAP. De asemenea mai sint si o gramada de exemple in SAP pe care le gaseti cu transactia DWDM. Tutorials sint o groaza pe internet. Ar mai ramine de spus ca degeaba sti ABAP daca nu lucrezi in SAP. Oricum daca il inveti la rece iti ia ceva timp sa lucrezi mai tirziu in SAP cu SE37/SE38/SE80 si ferestrele dialog (Dynprouri), si multe altele nu le poti face. Pentru intrebari va stau la dispozitie, Cristin |
|
| Autor: | florin [ Mie, 07-Apr-2004 12:37 ] |
| Subiectul mesajului: | |
he he he bogdane cand o veni vremea aia?? eu profesor deocamdata sunt doar un student amarat. ca.ase.ro |
|
| Autor: | lvulpe [ Mie, 07-Apr-2004 13:20 ] |
| Subiectul mesajului: | Hai sa zic si de ce am pus acesta intrebare... |
Deci eu sunt un "mic" programator, mic deoarece am f putina expierenta, doar 1 an. Cam toata ce am lucrat a fost pe SAP dar in JAVA, deoarece fac parte din o echipa care implementeaza SAP Portal. Acum cu aparitia noului WAS 6.40 pe care va merge si portalul, au aparut Web Dynpro care sunt scrise in JAVA, lucru care ma face sa ma simt destul de bine Acum in situatia data, care e calea cea mai simpla catre "visul meu", Programator ABAP? Cat despre cursul din ASE cred ca cel mai bine stie sa raspunda Costin. Merci. Lucian. |
|
| Autor: | bogdancioc [ Mie, 07-Apr-2004 14:03 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Solutia cea mai simpla nu exista. Exista o singura solutie, sa te pui pe treaba cu rabdare (moderata). E ca in cazul oricarui alt limbaj, ba poate chiar ceva mai simplu decat de obicei. Nu limbajul in sine e problema, ci sistemul in ansamblu, ca si logica fiecaruii modul functional in parte. Iar despre curs, de cine anume ne ferim? Repet, ati putea sa dati mai mute detalii? ca.ase.ro - nu stiu ce e cu acest link |
|
| Autor: | lvulpe [ Mie, 07-Apr-2004 14:10 ] |
| Subiectul mesajului: | ... |
Deci idea nu e daca e greu sau daca trebuie alte metode pentru a invata, ci daca in contextul actual ar merita(contextul meu si cel extern), si ce sa folosesc in acest proces de invatare. Cat despre cursul de ABAP din ASE, este chiar acum in desfasurare a inceput pe 3 Aprilie si va tine aproximativ 7 saptamani. Lucian. |
|
| Autor: | Cristin [ Mie, 07-Apr-2004 14:11 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Stie careva cine preda acest curs ? |
|
| Autor: | florin [ Mie, 07-Apr-2004 14:13 ] |
| Subiectul mesajului: | |
http://www.cs.ase.ro/abap.html |
|
| Autor: | bogdancioc [ Mie, 07-Apr-2004 14:14 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Unde, in Cibernetica? Cine sustine acest curs? Ce firme sunt implicate? Care e scopul (declarat) al acestui curs? Daca merita sa inveti ABAP... Cred ca inca cinci ani de aici inainte poti linistit castiga o paine buna din ABAP. Insa asta e parerea mea. Despre materiale - vezi mai sus. |
|
| Autor: | Cristin [ Mie, 07-Apr-2004 14:15 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Mamaaaaaa dupa foto insemamna o gramada de noi viitori SAP-isti |
|
| Autor: | bogdancioc [ Mie, 07-Apr-2004 14:17 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Am vazut link-ul, mersi. |
|
| Autor: | Cristin [ Mie, 07-Apr-2004 14:18 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Felicitari lui Costin pentru postura de Trainer Poate semai populeaza si acest forum Cu respect, Cristin |
|
| Pagina 1 din 2 | Ora este UTC + 2 [ DST ] |
| Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group https://www.phpbb.com/ |
|