| Site-ul consultantilor SAP din Romania http://www.sap-consulting.ro/phpbb/ |
|
| User exits http://www.sap-consulting.ro/phpbb/viewtopic.php?f=1&t=44 |
Pagina 1 din 1 |
| Autor: | Daniel [ Vin, 05-Dec-2003 11:01 ] |
| Subiectul mesajului: | User exits |
Are cineva o documentatie despre user exits si despre customer exits? Daniel |
|
| Autor: | Cristin [ Vin, 05-Dec-2003 13:05 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Mergi la http://help.sap.com si fa search pe "Customer user exit". O sa gasesti si o gramada de exemple. |
|
| Autor: | Cristin [ Lun, 08-Dec-2003 13:24 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Cum gasesti un USER-EXIT Poate va ajuta cu ceva http://www.sap-img.com/ab038.htm |
|
| Autor: | bogdancioc [ Lun, 08-Dec-2003 15:05 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Cunosteam programul recomandat de Cristin. Programul este bun pentru a gasi asa numitele "user enhancements", care sunt "portite" (include-uri goale, modificabile, transportabile) lasate de SAP AG pentru modificarea standardului. Vezi CMOD, SMOD. Programul gaseste aceste imbunatatiri care sunt intr-un fel sau altul legate de un cod de tranzactie (ceea ce dovedeste inca o data faptul ca in SAP orice este un camp in vreo tabela undeva - trebuie doar sa stii sa cauti (minimalizarea are doar scop umoristic, evident)). Pe de alta parte, e dificil de aflat la ce eveniment se declanseaza executia acestor user-exituri (ca sa stiu ce functionalitate pot atasa unde), documentatia (cel putin cea de care dispun eu) fiind destul de saraca in aceasta privinta. User-exit-urile insa pot sa nu fie incluse in proiecte de "imbunatatire". Vezi pentru asta User-exit-urile de SD, adica faimoasele include-uri din VA01 de exemplu. Aici e o adevarata bogatie de user-exituri, documentate si precis legate de anumite evenimente din sistem - legate de SD, bineinteles. (de ex. "Userexit_Save_document_prepare" - ce poate fi mai sugestiv?). In help-ul SAP sunt descrise pe larg detaliile acestor user-exituri. In FI e ceva mai problematic, nu stiu care e cauza. (Vezi ceva mai jos in forum, cerinta (dezideratul) era de a limita notele contabile ce pot fi introduse in sistem doar la note contabile de forma unul-la-mai-multi sau mai-multi-la-unul (nu sunt contabil, scuzati limbajul ne-profesionist), rezolvarea acestei cerinte e o problema delicata - in sensul ca nu stiu inca unde as putea atasa aceasta functionalitate, mai mult, nu stiu DACA pot atasa aceasta functionalitate). Din discutii poate aflam impreuna mai multe despre acest deja "hot topic" al forumului. |
|
| Autor: | Costin Albu [ Mar, 09-Dec-2003 10:27 ] |
| Subiectul mesajului: | Re: User exits |
Discutia despre notele contabile N:M a fost mutata in forumul FI, vezi : http://www.sap-consulting.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=48 |
|
| Pagina 1 din 1 | Ora este UTC + 2 [ DST ] |
| Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group https://www.phpbb.com/ |
|