| Site-ul consultantilor SAP din Romania http://www.sap-consulting.ro/phpbb/ |
|
| Database connections... http://www.sap-consulting.ro/phpbb/viewtopic.php?f=1&t=264 |
Pagina 1 din 1 |
| Autor: | quanchi [ Joi, 23-Feb-2006 16:33 ] |
| Subiectul mesajului: | Database connections... |
Salutare tuturor, Problema pe care o am oscileaza intre ABAP si BASIS, dar m-am gandit sa o trec aici intrucat e legata de o interfata SAP R/3 - MySAP Portal. La cererea clientului, am de realizat o interfata in SAP care sa trimita informatii AA spre portal (care vor fi inserate in tabelele portalului). Problema nu consta in realizarea interfetei (ABAP), care ar putea fi chiar un user exit, ci a modului de comunicare intre cele doua server-e. De asemenea, o functie RFC enabled nu rezolva problema, intrucat volumul de date este foarte mare si ar dura prea mult rularea acesteia la fiecare solicitare de pe portal. Sistemul SAP R/3 este implementat pe masina HP, cu sistem de operare HP-UX si baza de date DB2 UDB, iar MySAP Portal este pe MS SQL Server. Am incercat sa definesc o conexiune cu tranzactia DBCO, insa m-am oprit, intrucat nu am gasit pe SAP Service o biblioteca (dbmssslib.sl) pentru accesul la MS SQL Server de pe sistemul de operare HP-UX, chiar daca se sugereaza acest lucru in notele 400818 si 323151. Imi puteti spune daca exista alternative pentru trimiterea datelor din SAP in tabelele portalului, in configuratia existenta? Multumesc, claudiu |
|
| Pagina 1 din 1 | Ora este UTC + 2 [ DST ] |
| Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group https://www.phpbb.com/ |
|