| Site-ul consultantilor SAP din Romania http://www.sap-consulting.ro/phpbb/ |
|
| inserare dinamica de coloane intr-o tabela interna? http://www.sap-consulting.ro/phpbb/viewtopic.php?f=1&t=253 |
Pagina 1 din 1 |
| Autor: | Mihaela [ Lun, 19-Dec-2005 12:37 ] |
| Subiectul mesajului: | inserare dinamica de coloane intr-o tabela interna? |
Salve! Am o problema.. As vrea ca pt. o anumita situatie din selection-screen ca modific o tabela interna: sa-i adaug campuri (de acelasi tip). Se poate acest lucru? Singura idee pe care o am (dar nu e optima) este sa definesc o tabela interna cu multe campuri si apoi sa afisez doar cate am nevoie, "ascunzandu-le" pe celelalte... |
|
| Autor: | Costin Albu [ Lun, 19-Dec-2005 14:38 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Daca e un numar maxim de campuri "decent" (de ex. 20-30), atunci solutia simpla este asta: defineste tabela cu nr. maxim de campuri. Daca nu, se poate de exemplu face o structura "deep": intr-o coloana pui o tabela si atunci daca ai nevoie de 100 campuri, vei avea 100 linii in aceasta tabela... |
|
| Autor: | Mihaela [ Lun, 19-Dec-2005 17:09 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Am incercat si asa: sa fac un camp de fapt o tabela interna, dar nu stiu efectiv cum sa inserez in ea...(cum sa o incarc cu date). |
|
| Autor: | Costin Albu [ Mar, 20-Dec-2005 13:55 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Uite un exemplu: 2 coloane fixe, iar a treia coloane contine un nr. variabil de "coloane" (in acest caz 3). Cod: TYPES sir(10) TYPE c.
DATA: BEGIN OF t_test OCCURS 0, col1 TYPE sir, col2 TYPE sir, ncol TYPE sir OCCURS 0, END OF t_test, l_col TYPE sir. t_test-col1 = 'a1'. t_test-col2 = 'b1'. l_col = 'c1'. APPEND l_col TO t_test-ncol. l_col = 'd1'. APPEND l_col TO t_test-ncol. l_col = 'e1'. APPEND l_col TO t_test-ncol. APPEND t_test. CLEAR t_test. t_test-col1 = 'a2'. t_test-col2 = 'b2'. l_col = 'c2'. APPEND l_col TO t_test-ncol. l_col = 'd2'. APPEND l_col TO t_test-ncol. l_col = 'e2'. APPEND l_col TO t_test-ncol. APPEND t_test. LOOP AT t_test. WRITE: / t_test-col1, t_test-col2. LOOP AT t_test-ncol INTO l_col. WRITE l_col. ENDLOOP. ENDLOOP. |
|
| Autor: | Mihaela [ Mie, 21-Dec-2005 16:30 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Multumesc!! CALL METHOD alv_grid->set_table_for_first_display ... si nu stiu exact cum..pt. ca vreau sa apara toata coloanele..cu valorile corespunzatoare. Mihaela |
|
| Autor: | Costin Albu [ Mie, 21-Dec-2005 17:59 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Nu cred ca poti sa trimiti o astfel de tabela spre ALV. Trebuie sa recurgi la cealalta metoda (coloane multe, ascunse cele inutile). |
|
| Autor: | Mihaela [ Mie, 21-Dec-2005 18:22 ] |
| Subiectul mesajului: | |
ooo!! nu pot sa cred ca nu se poate |
|
| Pagina 1 din 1 | Ora este UTC + 2 [ DST ] |
| Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group https://www.phpbb.com/ |
|