Acum este Lun, 22-Iun-2026 09:59

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Lun, 19-Dec-2005 12:37 
Neconectat

Membru din: Mie, 29-Oct-2003 16:50
Mesaje: 160
Locaţie: Bucuresti
Salve!
Am o problema.. :(
As vrea ca pt. o anumita situatie din selection-screen ca modific o tabela interna: sa-i adaug campuri (de acelasi tip). Se poate acest lucru?
Singura idee pe care o am (dar nu e optima) este sa definesc o tabela interna cu multe campuri si apoi sa afisez doar cate am nevoie, "ascunzandu-le" pe celelalte... :shock:

_________________
Mi_


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun, 19-Dec-2005 14:38 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
Daca e un numar maxim de campuri "decent" (de ex. 20-30), atunci solutia simpla este asta: defineste tabela cu nr. maxim de campuri. Daca nu, se poate de exemplu face o structura "deep": intr-o coloana pui o tabela si atunci daca ai nevoie de 100 campuri, vei avea 100 linii in aceasta tabela...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun, 19-Dec-2005 17:09 
Neconectat

Membru din: Mie, 29-Oct-2003 16:50
Mesaje: 160
Locaţie: Bucuresti
Am incercat si asa: sa fac un camp de fapt o tabela interna, dar nu stiu efectiv cum sa inserez in ea...(cum sa o incarc cu date). :(

_________________
Mi_


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 20-Dec-2005 13:55 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
Uite un exemplu: 2 coloane fixe, iar a treia coloane contine un nr. variabil de "coloane" (in acest caz 3).

Cod:
TYPES sir(10) TYPE c.
DATA: BEGIN OF t_test OCCURS 0,
        col1 TYPE sir,
        col2 TYPE sir,
        ncol TYPE sir OCCURS 0,
      END OF t_test,
      l_col TYPE sir.

t_test-col1 = 'a1'.
t_test-col2 = 'b1'.
l_col = 'c1'.
APPEND l_col TO t_test-ncol.
l_col = 'd1'.
APPEND l_col TO t_test-ncol.
l_col = 'e1'.
APPEND l_col TO t_test-ncol.
APPEND t_test.

CLEAR t_test.
t_test-col1 = 'a2'.
t_test-col2 = 'b2'.
l_col = 'c2'.
APPEND l_col TO t_test-ncol.
l_col = 'd2'.
APPEND l_col TO t_test-ncol.
l_col = 'e2'.
APPEND l_col TO t_test-ncol.
APPEND t_test.

LOOP AT t_test.
  WRITE: / t_test-col1, t_test-col2.
  LOOP AT t_test-ncol INTO l_col.
    WRITE l_col.
  ENDLOOP.
ENDLOOP.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 21-Dec-2005 16:30 
Neconectat

Membru din: Mie, 29-Oct-2003 16:50
Mesaje: 160
Locaţie: Bucuresti
Multumesc!! :D am adaptat codul si merge f bine . Mai am o singura problema. Aceasta tabela (t_test din exemplul de mai sus) trebuie sa o transmit ca paramentru pt.
CALL METHOD alv_grid->set_table_for_first_display
...
si nu stiu exact cum..pt. ca vreau sa apara toata coloanele..cu valorile corespunzatoare.
Mihaela

_________________
Mi_


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 21-Dec-2005 17:59 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
Nu cred ca poti sa trimiti o astfel de tabela spre ALV. Trebuie sa recurgi la cealalta metoda (coloane multe, ascunse cele inutile).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 21-Dec-2005 18:22 
Neconectat

Membru din: Mie, 29-Oct-2003 16:50
Mesaje: 160
Locaţie: Bucuresti
ooo!! nu pot sa cred ca nu se poate :( :( :( :( :( :( :( :( :(

_________________
Mi_


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România