| Site-ul consultantilor SAP din Romania http://www.sap-consulting.ro/phpbb/ |
|
| modificari in programe sap standard. http://www.sap-consulting.ro/phpbb/viewtopic.php?f=1&t=20 |
Pagina 1 din 1 |
| Autor: | gri [ Lun, 27-Oct-2003 14:14 ] |
| Subiectul mesajului: | modificari in programe sap standard. |
salut. in anumite circumstante, imi e mai usor sa modific programele standard sap de introducere a datelor (sapmm07m de exemplu), decat sa caut in nestire prin spro sau prin sistemul de autorizare sau sa ma chinui sa fac tranzactii customizate. user exiturile nu le-am gasit niciodata cand am avut nevoie, asa ca m-am lipsit. sunt curios insa daca si voi procedati la fel. deci... modificati include-uri standard, daca stiti exact ce trebuie modificat? sau va lipsiti si preferati sa cautati alte cai ? |
|
| Autor: | Costin Albu [ Mar, 28-Oct-2003 12:13 ] |
| Subiectul mesajului: | re:modificari in programe sap standard |
Cred ca aceasta este calea usoara dar ... gresita In concluzie, cred ca modificarea programelor standard este o idee nefericita, care genereaza probleme uriase in viitor. Eu intotdeauna caut alte cai. |
|
| Autor: | gri [ Mar, 28-Oct-2003 12:27 ] |
| Subiectul mesajului: | Re: re:modificari in programe sap standard |
Costin Albu scrie: In concluzie, cred ca modificarea programelor standard este o idee nefericita, care genereaza probleme uriase in viitor. Eu intotdeauna caut alte cai.
sigur ca este foarte delicata problema modificarilor. daca nu credeam asta, nu mai intrebam pe forum, nu? dar care crezi ca sunt pericolele in cazul unui update? inteleg ca, in momentul update-ului, tot ce e cod si nu e pus in user exit dispare. nu e deloc vesel, dar nu mi se pare nici catastrofal. daca eu modific acum un program de qm si fac ca data implicita sa fie data nirului in loc de sydatlo, cand va veni update-ul peste, va fi din nou sydatlo default. dar, pana la update, eu am prevenit un teanc de erori, am usurat munca unor oameni si mi-am facut timp sa ma ocup de altceva. si asta prin doua linii de cod.. cand voi face update, pot sa modific din nou programul standard sau sa scotocesc in customizare si sa gasesc noi optiuni care au aparut in versiunea noua si scap astfel de abap. gresesc? sunt si alte implicatii? eu am pornit de la premiza ca daca e permis, atunci nu e interzis, cu rezerva ca tre' maxima precautie.... |
|
| Autor: | Costin Albu [ Mar, 28-Oct-2003 13:09 ] |
| Subiectul mesajului: | Re: re:modificari in programe sap standard |
In primul rand ca update-ul va fi facut de obicei de altcineva, pesemne de cel ce se ocupa de Basis. El/ea va trebui sa ia decizia: voi folosi noua versiune trimisa de SAP sau versiunea modificata "in-house" ? Cand ai 20 de programe astfel modificate e greu sa analizez fiecare program in parte si sa iei o decizie . Si sa nu uitam pot exista inter-dependente pe care nu le banuiesti. In al doilea rand, afirmatia ta presupune ca vei fi acolo cand se va face update-ul si vei remedia imediat situatia. Daca esti consultant pesemne ca peste un 1 an, cand chiar se va face acel update, vei fi la alt proiect. In fapt asta cred ca e principala problema cu aceasta abordare: consultantul stie ce a facut, dar nu se gandeste la ce se va intampla cand el nu va mai fi acolo. Revenind la exemplul tau, sa spunem ca la o modificare atat de usoara si inofensiva (cum pare) pesemne ca nu vor fi probleme, eu insa am vazut tranzactii modificate in proportie de 20 - 40%, in care au fost puse conditii folosindu-se constante s.a.m.d. Eliminarea acelor modificari presupune o intreaga analiza, testare, reconfigurare, tot tacamul ... Nu in ultimul rand, nu exista nici macar un comentariu, nu mai vorbim de documentatie. E adevarat ca e permis si ca trebuie facut cu maxima precautie, din pacate, eu am vazut si modificari care au creat probleme, sa zicem, catastrofale. |
|
| Autor: | gri [ Mar, 28-Oct-2003 15:43 ] |
| Subiectul mesajului: | |
eh, da, sigur...sunt chestii si chestii.. unele sunt nasoale si altele mai putin nasoale, nu? eu vorbeam despre lucruri punctuale pe care le stii bine. sa modifici in proportie de 40 la suta o tranzactie mi se pare si mie o exagerare. in mod sigur exista solutii mai bune in cazul ala.. problema cu update-ul este mai degraba organizationala. eu cred ca se poate depasi prin rigurozitate, documentare exacta a tot ce se modifica si comunicare intre departamente (mm cu basis in cazu meu). si faptul ca un instrument a generat erori, chiar catastrofale, la un moment dat nu trebuie sa fie un motiv pentru a renunta la el, ci o atentionare cum ca la munca tre' sa fii atent. din nefericire nu sunt consultant. adica peste un an o sa fiu tot la proiectu asta.. cred.. (daca busesc ceva in abap s-ar putea sa nu mai fiu nici la asta..) |
|
| Pagina 1 din 1 | Ora este UTC + 2 [ DST ] |
| Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group https://www.phpbb.com/ |
|