Site-ul consultantilor SAP din Romania
http://www.sap-consulting.ro/phpbb/

call transaction set/get
http://www.sap-consulting.ro/phpbb/viewtopic.php?f=1&t=164
Pagina 1 din 1

Autor:  Georgi [ Vin, 05-Noi-2004 21:47 ]
Subiectul mesajului:  call transaction set/get

1. Cand folosesc Call Transaction am nevoie sa trimit la primul ecran niste valori, insa pt unele campuri este enabled numai SPA. Ce pot folosi ca sa trimit valorile si skip first screen?

2. Ce trebuie sa fac in caz de eroare la call transaction ca sa trimita un email cu erorile?

Autor:  bogdancioc [ Lun, 08-Noi-2004 10:07 ]
Subiectul mesajului: 

Georgi, iata cum transmiti parametri SPA/GPA la completarea valorilor dintr-un ecran de selectie, trecand apoi peste ecranul de selectie:

SET PARAMETER ID 'id_parametru_1' FIELD valoare_parametru_1.
SET PARAMETER ID 'id_parametru_2' FIELD valoare_parametru_2.

CALL TRANSACTION 'TCODE' AND SKIP FIRST SCREEN.

ID-urile parametrilor le obtii astfel: rulezi intr-o sesiune noua tranzactia dorita (TCODE) si in ecranul de selectie afisezi informatiile tehnice ale campurilor pe care le doresti completate. In campul 'Parameter ID' gasesti valoarea cautata.

De ex., sa pp. ca doresti sa apelezi tranzactia FB03 (afisare document contabil):

SET PARAMETER ID 'BUK' FIELD '1000'.
SET PARAMETER ID 'BLN' FIELD '1000000000'.
SET PARAMETER ID 'GJR' FIELD '2004'.

CALL TRANSACTION 'FB03' AND SKIP FIRST SCREEN.

Mecanismul acesta exclude insa adaosul "MESSAGES INTO mesaje" deci nu stiu cum ai putea obtine eventualele mesaje de eroare.

Autor:  bogdancioc [ Lun, 08-Noi-2004 10:22 ]
Subiectul mesajului: 

E normal ca astfel sa nu poti obtine mesajele de eroare.
Daca ai transmis parametri prin mecanismul SPA/GPA, fuxul executiei este pasat (imediat dupa call transaction) acestei tranzactii (eventual de tip dialog) incepand astfel un proces de interactiune cu utilizatorul (acesta poate sa nu existe, depinde de tranzactia apelata) care, in cazul apelarii folosirii adaosul USING itab, ar fi fost suplinit prin valorile continute de tabela de BDC_DATA. Fluxul revine in programul apelant abia dupa ce tranzactia apelata se incheie (se face LEAVE PROGRAM).
Daca vrei sa returnezi niste valori din tranzactia apelata in cealalta, presupun ca ai putea sa te folosesti de transferul valorilor intre sesiuni, prin intermediul memoriei ABAP. Vezi documentatia pt. EXPORT / IMPORT. Ar insemna sa modifici codul sursa al tranzactiei apelate, dar, asa cum vad eu lucrurile, aceea e probabil o tranzactie standard si deci aceasta varianta iese din discutie.
Pentru a trimite un e-mail cu mesajele astfel obtinute, vezi de exemplu:
http://www.sapgenie.com/abap/code/abap15.htm

Autor:  Georgi [ Lun, 08-Noi-2004 18:45 ]
Subiectul mesajului: 

Afisez o lista in care userul poate marca check box. Pentru fiecare linie marcata fac SET si CALL ME15.

In trx ME15 pt campurile la care vreau sa trimit valori este setat numai SET parameter nu si GET. Deci nu am cum sa folosesc valoarea pt campurile respective in tranzactie.

Am sa ma uit pe codul pt email.

Autor:  bogdancioc [ Mar, 09-Noi-2004 10:09 ]
Subiectul mesajului: 

Nu inteleg. :(
Pentru ce iti trebuie sa faci GET?

Autor:  Costin Albu [ Mar, 09-Noi-2004 10:33 ]
Subiectul mesajului: 

In cazul asta va trebui sa faci un recording si sa folosesti CALL TRANSACTION cu USING bdcdata.

Pagina 1 din 1 Ora este UTC + 2 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/