Acum este Mar, 23-Iun-2026 07:04

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Expediere fisier ....
MesajScris: Mie, 13-Oct-2004 18:02 
Neconectat

Membru din: Mie, 29-Oct-2003 16:50
Mesaje: 160
Locaţie: Bucuresti
Salut!
Am facut un job in care rulez un program. As vrea ca raportul rezultat sa-l trimit pe o adresa de mail.
Cum sa fac ca fisierul care se trimite sa fie cu extensia .txt? (eu am incercat sa-l expediez, dar il primesc cu extensia.ps ..si e marcat si sfarsitul de pagina.. :( )....
Ma puteti ajuta?se poate face acest lucru?
Multumesc,
Mihaela

_________________
Mi_


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 15-Oct-2004 15:10 
Neconectat

Membru din: Lun, 27-Oct-2003 11:00
Mesaje: 9
nu stiu daca te ajuta dar ai putea sa-l transmiti html

SUBMIT rsmon000_alv AND RETURN
EXPORTING LIST TO MEMORY.

CALL FUNCTION 'LIST_FROM_MEMORY'
TABLES
listobject = itab
EXCEPTIONS
not_found = 1.

CALL FUNCTION 'WWW_HTML_FROM_LISTOBJECT'
EXPORTING
template_name = 'WEBREPORTING_REPORT'
TABLES
html = lt_text
listobject = itab.


* aici utilizezi functia prin care transmiti pe email SO...

de pe: https://www.sdn.sap.com/sdn/weblogs.sdn ... ub/wlg/795


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 21-Oct-2004 15:38 
Neconectat

Membru din: Lun, 20-Oct-2003 08:41
Mesaje: 84
Locaţie: Bucuresti
Mihaela,

Ai putea captura cererea de spool generata de raportul tau rulat in background in insusi programul care o genereaza (acelasi), si sa recuperezi in memorie acest spool-request, pe care sa il convertesti la PDF si apoi sa il trimiti prin e-mail ca atasament. Solutia nu e triviala insa e frumoasa.

Iata aici mai multe detalii:

http://www.sapdevelopment.co.uk/reporti ... ltopdf.htm

_________________
Bogdan CIOC


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 21-Oct-2004 15:42 
Neconectat

Membru din: Mie, 29-Oct-2003 16:50
Mesaje: 160
Locaţie: Bucuresti
Salut!
Chiar la exemplul asta ma uitam pe net :D
Mie imi trebuie un format .TXT. O sa mai caut, poate mai gasesc ceva care sa ma ajute...
Multumesc! astept noutati :lol:

_________________
Mi_


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 21-Oct-2004 15:59 
Neconectat

Membru din: Lun, 20-Oct-2003 08:41
Mesaje: 84
Locaţie: Bucuresti
Mihaela,

Exista functia 'CONVERT_OTF' care stie sa converteasca un spool request din format RAW (presupun ca PostScript) in mai multe formate, printre care ASCII.

Nu am testat, asta va fi tema ta :).

_________________
Bogdan CIOC


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 21-Oct-2004 16:41 
Neconectat

Membru din: Mie, 29-Oct-2003 16:50
Mesaje: 160
Locaţie: Bucuresti
Eu ma uitasem pe functia CONVERT_ABAPSPOOLJOB_2_PDF...
Am o intrebare: tranzactia SCOT ce face d efapt? ma gandeam ca poate e configurata sa trimita in format pdf...nu pot sa schimb asta?

_________________
Mi_


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 22-Oct-2004 10:55 
Neconectat

Membru din: Lun, 20-Oct-2003 08:41
Mesaje: 84
Locaţie: Bucuresti
Mihaela,

Nu stiu ce face tranzactia asta... e o chestiune care tine de jobul unui Basis. Poate ar trebui sa pui in acea sectiune aceasta intrebare. Uite insa un document care te-ar putea ajuta, poate; l-am uploadat acum pe website-ul meu.

http://bogdancioc.freelinuxhost.com/EXP_0010.doc

_________________
Bogdan CIOC


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 26-Oct-2004 16:05 
Neconectat

Membru din: Sâm, 08-Mai-2004 10:04
Mesaje: 8
In SCOT, dublu click pe SMTP si click pe SET din dreptul Internet. Vei vedea cum e setat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 26-Oct-2004 16:09 
Neconectat

Membru din: Mie, 29-Oct-2003 16:50
Mesaje: 160
Locaţie: Bucuresti
da! asta am facut. Pentru ca vreau sa vad daca e configurat sa trimita in format pdf. Si se pare ca este. cum sa schimb setarea asta?!:((

_________________
Mi_


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 26-Oct-2004 17:18 
Neconectat

Membru din: Sâm, 08-Mai-2004 10:04
Mesaje: 8
Pai pui .txt acolo in dreptul la ABAP List. Nu stiu cum arata la tine, eu lucrez pe un sistem CRM 3.1 si merge bine mersi...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 26-Oct-2004 17:20 
Neconectat

Membru din: Sâm, 08-Mai-2004 10:04
Mesaje: 8
De fapt, mai exact pui TXT (alegi din lista)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 26-Oct-2004 17:21 
Neconectat

Membru din: Mie, 29-Oct-2003 16:50
Mesaje: 160
Locaţie: Bucuresti
nu am TXT in lista...

_________________
Mi_


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 26-Oct-2004 17:29 
Neconectat

Membru din: Sâm, 08-Mai-2004 10:04
Mesaje: 8
ups. atunci nu stiu... :(
eu am HTM, PDF, PCL, PS, TXT si No conversion...
dar, sunt curios... nici la celelalte (SmartForms etc.) n-ai TXT? Curios...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 27-Oct-2004 13:09 
Neconectat

Membru din: Sâm, 08-Mai-2004 10:04
Mesaje: 8
O sugestie (nu stiu daca merge, dar poti incerca):

in tabela SXCONVERT2 baga inregistrarea:
FORMAT_SRC = L
FORMAT_DST = TXT
FUNC_NAME = SX_OBJECT_CONVERT___L_TXT (sper sa ai functia)

in tabela SXDEVTYPE baga inregistrarea (de utilitatea celei de-a doua nu sunt convins...dar incerci si tu):
FORMAT_DST = TXT
DEVTYPE = ASCIIPRI

Asa, ar trebui sa-ti apara TXT in lista si sa poti seta sa-ti faca conversia la TXT.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 27-Oct-2004 13:34 
Neconectat

Membru din: Mie, 29-Oct-2003 16:50
Mesaje: 160
Locaţie: Bucuresti
ma uit acum si o sa incerc! mult'am:)

_________________
Mi_


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România