Site-ul consultantilor SAP din Romania
http://www.sap-consulting.ro/phpbb/

Expediere fisier ....
http://www.sap-consulting.ro/phpbb/viewtopic.php?f=1&t=148
Pagina 1 din 2

Autor:  Mihaela [ Mie, 13-Oct-2004 18:02 ]
Subiectul mesajului:  Expediere fisier ....

Salut!
Am facut un job in care rulez un program. As vrea ca raportul rezultat sa-l trimit pe o adresa de mail.
Cum sa fac ca fisierul care se trimite sa fie cu extensia .txt? (eu am incercat sa-l expediez, dar il primesc cu extensia.ps ..si e marcat si sfarsitul de pagina.. :( )....
Ma puteti ajuta?se poate face acest lucru?
Multumesc,
Mihaela

Autor:  Mihai [ Vin, 15-Oct-2004 15:10 ]
Subiectul mesajului: 

nu stiu daca te ajuta dar ai putea sa-l transmiti html

SUBMIT rsmon000_alv AND RETURN
EXPORTING LIST TO MEMORY.

CALL FUNCTION 'LIST_FROM_MEMORY'
TABLES
listobject = itab
EXCEPTIONS
not_found = 1.

CALL FUNCTION 'WWW_HTML_FROM_LISTOBJECT'
EXPORTING
template_name = 'WEBREPORTING_REPORT'
TABLES
html = lt_text
listobject = itab.


* aici utilizezi functia prin care transmiti pe email SO...

de pe: https://www.sdn.sap.com/sdn/weblogs.sdn ... ub/wlg/795

Autor:  bogdancioc [ Joi, 21-Oct-2004 15:38 ]
Subiectul mesajului: 

Mihaela,

Ai putea captura cererea de spool generata de raportul tau rulat in background in insusi programul care o genereaza (acelasi), si sa recuperezi in memorie acest spool-request, pe care sa il convertesti la PDF si apoi sa il trimiti prin e-mail ca atasament. Solutia nu e triviala insa e frumoasa.

Iata aici mai multe detalii:

http://www.sapdevelopment.co.uk/reporti ... ltopdf.htm

Autor:  Mihaela [ Joi, 21-Oct-2004 15:42 ]
Subiectul mesajului: 

Salut!
Chiar la exemplul asta ma uitam pe net :D
Mie imi trebuie un format .TXT. O sa mai caut, poate mai gasesc ceva care sa ma ajute...
Multumesc! astept noutati :lol:

Autor:  bogdancioc [ Joi, 21-Oct-2004 15:59 ]
Subiectul mesajului: 

Mihaela,

Exista functia 'CONVERT_OTF' care stie sa converteasca un spool request din format RAW (presupun ca PostScript) in mai multe formate, printre care ASCII.

Nu am testat, asta va fi tema ta :).

Autor:  Mihaela [ Joi, 21-Oct-2004 16:41 ]
Subiectul mesajului: 

Eu ma uitasem pe functia CONVERT_ABAPSPOOLJOB_2_PDF...
Am o intrebare: tranzactia SCOT ce face d efapt? ma gandeam ca poate e configurata sa trimita in format pdf...nu pot sa schimb asta?

Autor:  bogdancioc [ Vin, 22-Oct-2004 10:55 ]
Subiectul mesajului: 

Mihaela,

Nu stiu ce face tranzactia asta... e o chestiune care tine de jobul unui Basis. Poate ar trebui sa pui in acea sectiune aceasta intrebare. Uite insa un document care te-ar putea ajuta, poate; l-am uploadat acum pe website-ul meu.

http://bogdancioc.freelinuxhost.com/EXP_0010.doc

Autor:  dca [ Mar, 26-Oct-2004 16:05 ]
Subiectul mesajului: 

In SCOT, dublu click pe SMTP si click pe SET din dreptul Internet. Vei vedea cum e setat.

Autor:  Mihaela [ Mar, 26-Oct-2004 16:09 ]
Subiectul mesajului: 

da! asta am facut. Pentru ca vreau sa vad daca e configurat sa trimita in format pdf. Si se pare ca este. cum sa schimb setarea asta?!:((

Autor:  dca [ Mar, 26-Oct-2004 17:18 ]
Subiectul mesajului: 

Pai pui .txt acolo in dreptul la ABAP List. Nu stiu cum arata la tine, eu lucrez pe un sistem CRM 3.1 si merge bine mersi...

Autor:  dca [ Mar, 26-Oct-2004 17:20 ]
Subiectul mesajului: 

De fapt, mai exact pui TXT (alegi din lista)

Autor:  Mihaela [ Mar, 26-Oct-2004 17:21 ]
Subiectul mesajului: 

nu am TXT in lista...

Autor:  dca [ Mar, 26-Oct-2004 17:29 ]
Subiectul mesajului: 

ups. atunci nu stiu... :(
eu am HTM, PDF, PCL, PS, TXT si No conversion...
dar, sunt curios... nici la celelalte (SmartForms etc.) n-ai TXT? Curios...

Autor:  dca [ Mie, 27-Oct-2004 13:09 ]
Subiectul mesajului: 

O sugestie (nu stiu daca merge, dar poti incerca):

in tabela SXCONVERT2 baga inregistrarea:
FORMAT_SRC = L
FORMAT_DST = TXT
FUNC_NAME = SX_OBJECT_CONVERT___L_TXT (sper sa ai functia)

in tabela SXDEVTYPE baga inregistrarea (de utilitatea celei de-a doua nu sunt convins...dar incerci si tu):
FORMAT_DST = TXT
DEVTYPE = ASCIIPRI

Asa, ar trebui sa-ti apara TXT in lista si sa poti seta sa-ti faca conversia la TXT.

Autor:  Mihaela [ Mie, 27-Oct-2004 13:34 ]
Subiectul mesajului: 

ma uit acum si o sa incerc! mult'am:)

Pagina 1 din 2 Ora este UTC + 2 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/