| Site-ul consultantilor SAP din Romania http://www.sap-consulting.ro/phpbb/ |
|
| Expediere fisier .... http://www.sap-consulting.ro/phpbb/viewtopic.php?f=1&t=148 |
Pagina 1 din 2 |
| Autor: | Mihaela [ Mie, 13-Oct-2004 18:02 ] |
| Subiectul mesajului: | Expediere fisier .... |
Salut! Am facut un job in care rulez un program. As vrea ca raportul rezultat sa-l trimit pe o adresa de mail. Cum sa fac ca fisierul care se trimite sa fie cu extensia .txt? (eu am incercat sa-l expediez, dar il primesc cu extensia.ps ..si e marcat si sfarsitul de pagina.. Ma puteti ajuta?se poate face acest lucru? Multumesc, Mihaela |
|
| Autor: | Mihai [ Vin, 15-Oct-2004 15:10 ] |
| Subiectul mesajului: | |
nu stiu daca te ajuta dar ai putea sa-l transmiti html SUBMIT rsmon000_alv AND RETURN EXPORTING LIST TO MEMORY. CALL FUNCTION 'LIST_FROM_MEMORY' TABLES listobject = itab EXCEPTIONS not_found = 1. CALL FUNCTION 'WWW_HTML_FROM_LISTOBJECT' EXPORTING template_name = 'WEBREPORTING_REPORT' TABLES html = lt_text listobject = itab. * aici utilizezi functia prin care transmiti pe email SO... de pe: https://www.sdn.sap.com/sdn/weblogs.sdn ... ub/wlg/795 |
|
| Autor: | bogdancioc [ Joi, 21-Oct-2004 15:38 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Mihaela, Ai putea captura cererea de spool generata de raportul tau rulat in background in insusi programul care o genereaza (acelasi), si sa recuperezi in memorie acest spool-request, pe care sa il convertesti la PDF si apoi sa il trimiti prin e-mail ca atasament. Solutia nu e triviala insa e frumoasa. Iata aici mai multe detalii: http://www.sapdevelopment.co.uk/reporti ... ltopdf.htm |
|
| Autor: | Mihaela [ Joi, 21-Oct-2004 15:42 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Salut! Chiar la exemplul asta ma uitam pe net Mie imi trebuie un format .TXT. O sa mai caut, poate mai gasesc ceva care sa ma ajute... Multumesc! astept noutati |
|
| Autor: | bogdancioc [ Joi, 21-Oct-2004 15:59 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Mihaela, Exista functia 'CONVERT_OTF' care stie sa converteasca un spool request din format RAW (presupun ca PostScript) in mai multe formate, printre care ASCII. Nu am testat, asta va fi tema ta |
|
| Autor: | Mihaela [ Joi, 21-Oct-2004 16:41 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Eu ma uitasem pe functia CONVERT_ABAPSPOOLJOB_2_PDF... Am o intrebare: tranzactia SCOT ce face d efapt? ma gandeam ca poate e configurata sa trimita in format pdf...nu pot sa schimb asta? |
|
| Autor: | bogdancioc [ Vin, 22-Oct-2004 10:55 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Mihaela, Nu stiu ce face tranzactia asta... e o chestiune care tine de jobul unui Basis. Poate ar trebui sa pui in acea sectiune aceasta intrebare. Uite insa un document care te-ar putea ajuta, poate; l-am uploadat acum pe website-ul meu. http://bogdancioc.freelinuxhost.com/EXP_0010.doc |
|
| Autor: | dca [ Mar, 26-Oct-2004 16:05 ] |
| Subiectul mesajului: | |
In SCOT, dublu click pe SMTP si click pe SET din dreptul Internet. Vei vedea cum e setat. |
|
| Autor: | Mihaela [ Mar, 26-Oct-2004 16:09 ] |
| Subiectul mesajului: | |
da! asta am facut. Pentru ca vreau sa vad daca e configurat sa trimita in format pdf. Si se pare ca este. cum sa schimb setarea asta?!:(( |
|
| Autor: | dca [ Mar, 26-Oct-2004 17:18 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Pai pui .txt acolo in dreptul la ABAP List. Nu stiu cum arata la tine, eu lucrez pe un sistem CRM 3.1 si merge bine mersi... |
|
| Autor: | dca [ Mar, 26-Oct-2004 17:20 ] |
| Subiectul mesajului: | |
De fapt, mai exact pui TXT (alegi din lista) |
|
| Autor: | Mihaela [ Mar, 26-Oct-2004 17:21 ] |
| Subiectul mesajului: | |
nu am TXT in lista... |
|
| Autor: | dca [ Mar, 26-Oct-2004 17:29 ] |
| Subiectul mesajului: | |
ups. atunci nu stiu... eu am HTM, PDF, PCL, PS, TXT si No conversion... dar, sunt curios... nici la celelalte (SmartForms etc.) n-ai TXT? Curios... |
|
| Autor: | dca [ Mie, 27-Oct-2004 13:09 ] |
| Subiectul mesajului: | |
O sugestie (nu stiu daca merge, dar poti incerca): in tabela SXCONVERT2 baga inregistrarea: FORMAT_SRC = L FORMAT_DST = TXT FUNC_NAME = SX_OBJECT_CONVERT___L_TXT (sper sa ai functia) in tabela SXDEVTYPE baga inregistrarea (de utilitatea celei de-a doua nu sunt convins...dar incerci si tu): FORMAT_DST = TXT DEVTYPE = ASCIIPRI Asa, ar trebui sa-ti apara TXT in lista si sa poti seta sa-ti faca conversia la TXT. |
|
| Autor: | Mihaela [ Mie, 27-Oct-2004 13:34 ] |
| Subiectul mesajului: | |
ma uit acum si o sa incerc! mult'am:) |
|
| Pagina 1 din 2 | Ora este UTC + 2 [ DST ] |
| Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group https://www.phpbb.com/ |
|