| Site-ul consultantilor SAP din Romania http://www.sap-consulting.ro/phpbb/ |
|
| Modificare flux SD http://www.sap-consulting.ro/phpbb/viewtopic.php?f=1&t=134 |
Pagina 1 din 1 |
| Autor: | bogdancioc [ Lun, 23-Aug-2004 12:34 ] |
| Subiectul mesajului: | Modificare flux SD |
Salut, Trebuie sa adaug niste cod in fluxul SD. Cerinta organizationala este de a crea un anumit document de material IMEDIAT DUPA iesire marfii (respectiv la returul marfii, pt. livrari de retur) la crearea/modificarea unei livrari. Mai detaliat, trebuie creat un anumit document de material IMEDIAT DUPA crearea unui alt document de material (MKPF-MSEG), eveniment care apare undeva intre iesirea/returul marfii si salvarea livrarii (VL01/VL02). Lucrez intr-un mediu 4.0B. O alta mentiune importanta este ca programele standard de creare/modificare a livrarilor (tranz.VL01/VL02, abap SAPMV50A) au fost deja modifcate in trecut pentru a satisface alte cerinte organizationale. In consecinta, nu ar fi o tragedie sa modific standardul din nou, chiar daca nu imi place si nici nu aprob aceasta metoda. Care ar fi cea mai potrivita solutie pentru a realiza sarcina descrisa aici? |
|
| Autor: | Daniel [ Lun, 23-Aug-2004 13:42 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Este imperios necesar ca documentul de material sa se creeze online (dupa salvare)? Daca nu este asa atunci poti semnaliza in MKPF - MKSEG faptul ca trebuie generat un alt document si apoi faci un program care sa scaneze mkpf-mkseg din ziua respectiva si creeaza documentul necesar. |
|
| Autor: | bogdancioc [ Lun, 23-Aug-2004 14:00 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Pai necazul asta e... Ca se doreste fix automatizarea unui proces lasat la latitudinea userului care... stim cu totii cum trebuie considerat, pentru ca asa si e. E nevoie sa se faca online, da. |
|
| Autor: | Costin Albu [ Lun, 30-Aug-2004 00:31 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Daca tot e modificat codul standard, atunci doar insereaza un: PERFORM ... IN PROGRAM Z... cu un comentariu cu explicatii, iar in subrutina respectiva faci un CALL TRANSACTION. In mod normal ar trebui sa functioneze. |
|
| Autor: | bogdancioc [ Lun, 30-Aug-2004 09:53 ] |
| Subiectul mesajului: | |
Am facut un CALL FUNCTION 'CEVA', si in Function Module-ul 'CEVA' am implementat functionalitatea dorita (adica un batch-input cu CALL TRANSACTION). In felul asta interventia in codul sursa standard e minima. Insa ma bucur sa anunt ca am gasit o cale de a implementa aceasta functionalitate folosind un user-exit (din programul standard de livrare), deci voi transfera totul acolo, pentru a ma asigura si pentru viitor. Multumesc, |
|
| Pagina 1 din 1 | Ora este UTC + 2 [ DST ] |
| Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group https://www.phpbb.com/ |
|