Site-ul consultantilor SAP din Romania
http://www.sap-consulting.ro/phpbb/

apelare executabil
http://www.sap-consulting.ro/phpbb/viewtopic.php?f=1&t=131
Pagina 1 din 1

Autor:  Vizitator [ Mar, 03-Aug-2004 23:23 ]
Subiectul mesajului:  apelare executabil

salut,
stiti cumva cum as putea apela un executabil (de pilda outlook.exe) din ABAP?
merci.

Autor:  bogdancioc [ Mie, 04-Aug-2004 10:58 ]
Subiectul mesajului: 

Cea mai simpla varianta:


********************************************
REPORT Z_PROGR_EXTERN .

PARAMETERS: PROG(70) DEFAULT 'outlook.exe',
COMM(70) DEFAULT ''.

CALL FUNCTION 'WS_EXECUTE'
EXPORTING
COMMANDLINE = COMM
PROGRAM = PROG.
*********************************************

Bineinteles, poti rafina procesul, in primul rand poti trimite parametri linie de comanda (vezi in exemplul meu campul COMM unde poti scrie diversi parametri de executie, de ex.:

PARAMETERS: PROG(70) DEFAULT 'notepad.exe',
COMM(70) DEFAULT 'c:\ceva.txt'.

va deschide fisierul text "c:\ceva.txt" folosind faimoasa aplicatie Notepad. Evident, se ia in calcul drumul din sistemul de fisiere al masinii client pe care ruleaza SAP GUI-ul. Pentru aplicatie de asemeni se poate preciza drumul complet, altfel se incearca un mecanism gen fall-back, nu stiu exact ordinea directoarelor in care va se face cautarea.)

Apoi, poti interpreta exceptiile pe care le returneaza aceasta functie, putand afisa mesaje de eroare etc.
Studiaza prototipul acestei functii.

Mentionez ca cercetarile mele s-au realizat intr-un sistem R/3 4.0B. E posibil ca in variante mai noi logica acestei functii (nu cred sa dispara cu totul) sa fie oarecum schimbata.

Autor:  Vizitator [ Mie, 04-Aug-2004 12:25 ]
Subiectul mesajului: 

merci mult.
am gasit functia si-n crm 3.1 si e exact ceea ce-mi trebuia.

Pagina 1 din 1 Ora este UTC + 2 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/