Site-ul consultantilor SAP din Romania
http://www.sap-consulting.ro/phpbb/

Setare Pf-Status cu Basic ALV
http://www.sap-consulting.ro/phpbb/viewtopic.php?f=1&t=130
Pagina 1 din 1

Autor:  bogdancioc [ Joi, 29-Iul-2004 10:58 ]
Subiectul mesajului:  Setare Pf-Status cu Basic ALV

Cand afisez o lista folosind ALV (non-obiectual: 4.0b deh!) (cu REUSE_ALV_LIST_DISPLAY) setez statusul de interfata in o functie separata, care primeste ca parametru o tabela interna EXTAB, de tipul slis_t_extab (vezi type-pool-ul SLIS), pentru valorile care trebuie excluse la afisare din interfata.

Adica ceva in genul:
SET PF-STATUS 'NUME_STATUS' EXCLUDING extab.

Incercand la runtime sa modific acest status, adaug intrari in tabela EXTAB, dupa care apelez functia de afisare a listei (care la randul ei apeleaza functia de afisare a statusului).
Statusul afisat este acelasi.

Din ce cauza?

Autor:  bogdancioc [ Joi, 29-Iul-2004 11:09 ]
Subiectul mesajului: 

Imi cer scuze.

De facut faceam ce trebuia. Adica (pseudocod):

DATA EXTAB_LINE LIKE LINE OF EXTAB.
IF "...aici o conditie".
MOVE '...aici un cod functie' TO EXTAB_LINE-FCODE.
APPEND EXTAB_LINE TO EXTAB.
ENDIF.
SET PF-STATUS '...aici un status' EXCLUDING EXTAB.

insa (stupid ass) scriam gresit codul functiei pe care o doream exclusa din afisare.
:oops:

Sigur, folosind codul corect, totul functioneaza perfect.
:oops:

Autor:  Costin Albu [ Dum, 01-Aug-2004 00:12 ]
Subiectul mesajului: 

In 4.6/4.7 functiile astea mai exista, dar numai pentru compatibilitate. Cam totul a fost rescris cu noua clasa pt. ALV

Autor:  bogdancioc [ Lun, 02-Aug-2004 09:36 ]
Subiectul mesajului: 

Exact, insa in 4.0B esti nevoit sa lucrezi cu varianta neobiectuala...
Mai mult, in aceasta versiune, varianta obiectuala nu exista deloc.

Pagina 1 din 1 Ora este UTC + 2 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/