Site-ul consultantilor SAP din Romania
http://www.sap-consulting.ro/phpbb/

Import din Excel
http://www.sap-consulting.ro/phpbb/viewtopic.php?f=1&t=128
Pagina 1 din 1

Autor:  bogdancioc [ Mar, 20-Iul-2004 14:27 ]
Subiectul mesajului:  Import din Excel

Vreau sa import un fisier Excel intr-o tabela interna, nu un comma-separated, nu un tab-separated.

Se poate face cu modulul functie KCD_EXCEL_OLE_TO_INT_CONVERT.
Aceasta functie foloseste un mecanism OLE, deschizand un server Excel in background, facand prin copy-paste o copie a sheet-ului in memorie si inchizand Excelul. E deci foarte rapida.

Versiunea in care lucrez e R/3 4.0B.

Necazul e ca in 4.0B prototipul acestei functii nu e de forma

....

CALL FUNCTION 'KCD_EXCEL_OLE_TO_INT_CONVERT'
EXPORTING
filename =
i_begin_col =
i_begin_row =
i_end_col =
i_end_row =
TABLES
intern =
EXCEPTIONS
inconsistent_parameters = 1
upload_ole = 2
OTHERS = 3.

...

ci de forma

CALL FUNCTION 'KCD_EXCEL_OLE_TO_INT_CONVERT'
EXPORTING
FILENAME =
RANGE_BEGIN =
RANGE_END =
TABLES
INTERN =
EXCEPTIONS
OTHERS = 1.

...

Ce reprezinta parametrii RANGE_BEGIN si RANGE_END? Ce tip trebuie sa aiba? (pp. ca Ranges de I, dar nu am gasit nicaieri un apel al acestei functii sub aceasta forma).

Multumesc.

Autor:  Costin Albu [ Mar, 20-Iul-2004 15:17 ]
Subiectul mesajului:  Re: Import din Excel

Dar nu exista nici un apel al acestei functii? Ai dat un "Where-used" pe ea ?

Autor:  bogdancioc [ Mar, 20-Iul-2004 15:44 ]
Subiectul mesajului: 

Sigur ca am dat.
"Posibil apelare dinamica" :shock: etc.

Autor:  bogdancioc [ Mar, 20-Iul-2004 15:47 ]
Subiectul mesajului: 

Sorry, ideea era ca nu gasesc in sistem un apel al acesti functii nicaieri.

Voi studia grupul KCDE din care face parte aceasta functie.
Sunt acolo si cateva definitii de tip, poate il brodez pe asta al nostru.

Multumesc.

Autor:  bogdancioc [ Mar, 20-Iul-2004 15:58 ]
Subiectul mesajului: 

Stupid, stii ce e?
Exact ca in Excel, celula de inceput (stanga sus) si cea de sfarsit (dreapta jos) a range-ului (in sens VBA) in care caut datele utile.

Adica: daca in Excel ma intereseaza range-ul A2:B30,
atunci aici am :

CALL FUNCTION 'KCD_EXCEL_OLE_TO_INT_CONVERT'
EXPORTING
FILENAME = fisier
RANGE_BEGIN = 'A2'
RANGE_END = 'B30'
TABLES
INTERN = TBL_IMPORT_INTERN
EXCEPTIONS
OTHERS = 1.

Pagina 1 din 1 Ora este UTC + 2 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/